Logo
Kontakt pro zákazníky
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Články
  3. Chystáte se se psem na cvičák?
14.07.2023

Chystáte se se psem na cvičák?

Odpovídá Romana Hanousková, trenérka v Psí škole SUPERPES (www.superpes.cz) a autorka projektu Pejskařina (www.pejskarina.cz).

Jak vybrat ten správný cvičák?

Spíše než správný cvičák bych doporučila najít si správného trenéra. Napovědět vám hodně mohou webové stránky jednotlivých cvičáků a psích škol, případně jakým způsobem komunikuje trenér. Např. u nás v Psí škole SUPERPES je možné se zajít podívat na jednotlivé hodiny, než se lidé rozhodnou přihlásit se do kurzu. Při výběru bych se zajímala především o to, zda se na daném cvičáku trenéři zajímají o aktuální metody tréninku a vzdělávají se. Bohužel v ČR existuje ještě hodně „klasických“ cvičáků, kde trénuje 20 psů v řadě, trenér na vás nemá čas, neumí vysvětlit proč a jak se psi učí, a pouze dává pokyny, co mají lidé a psi dělat, ale nevysvětlí jak to pejsky naučit. Na těchto cvičácích se stále doporučují ostnaté, stahovací a elektrické obojky a pes je zde vůči páníčkovi v roli „podřízeného“. Pokud na takový cvičák narazíte, běžte raději jinam. Je už spousta možností, kde k vám i vašemu parťákovi budou přistupovat individuálněji a poradí s výchovou a výcvikem pomocí pozitivních metod.

Existují nějaké stránky – seznam „prověřených“ či osvědčených cvičáků v rámci ČR?

O ničem takovém nevím, člověk musí zkrátka hledat. Nejlepší cvičák je ten, který vám doporučí někdo z vašeho okolí, a vy na jeho pejskovi vidíte, že je vychovaný, poslušný a šťastný.

Kolik peněz si mám připravit?

Záleží na lokalitě. U nás v Psí škole SUPERPES, která je 30minut od Prahy, stojí 10 lekcí 1500 Kč, individuální hodina stojí 300 Kč a více. V Praze jsou kurzy o něco dražší. Záleží také na odbornosti, oblíbenosti a zaneprázdněnosti trenéra.

Jak dlouho výcvik zabere? Může základní výcvik absolvovat jakýkoliv pes bez ohledu na rasu či stáří?

Běžné kurzy trvají obvykle 10 lekcí, to ale neznamená, že si desetkrát zacvičíte a máte vychovaného psa. Záleží na vašich požadavcích a ambicích. Pokud chcete pouze „pejska do života“, je dobré se mu intenzivně věnovat alespoň první rok a pak pouze dopilovat to, co vám nejde. Pokud se chcete s pejskem věnovat nějakému psímu sportu, je dobré navštěvovat lekce 1-2x týdně a zbylé dny si cvičit doma sami. Spoustě lidí se pak psí sporty stanou životním stylem a trénují po celý život jejich pejska a pak si pořídí dalšího.

Základní výcvik může absolvovat jakýkoliv pejsek jakéhokoliv věku. Samozřejmě čím dřív se začne, tím líp. Se štěňátky je to pro nás, pro páníčky, nejsnažší, ale pes se učí celý život. Takže nikdy není pozdě.

Jaké pomůcky výcvikáři na hřišti používají?

Při základním výcviku není potřeba skoro žádných pomůcek. Já osobně využívám pro zpestření různé překážky agility - tunel, pak kužel nebo barel na obíhání, taky uzlík přidělaný na jezdeckém biči - pejsek ho „loví“ jako kočka myš.

Jaké dovednosti by si měl pejsek při základním výcviku, tj. výcviku poslušnosti, osvojit?

Mnoho kurzů je zaměřeno pouze na základní poslušnost, tedy že se pejsek naučí sedni, lehni, zůstaň a chůzi u nohy. U nás v Psí škole SUPERPES to děláme trochu jinak - kurzy jsou zaměřené tak, aby se pejsek naučil fungovat v běžném životě. Kromě výše zmíněných „poslušnostních“ cviků učím, aby pejsek netahal na vodítku, aby přišel na zavolání i z těžkých situací, aby nesežral vše, co najde na zemi, a tak dále.

Jaké povely jsou pro soužití psa s člověkem vůbec nejdůležitější? Jaké jsou pro psa nejnáročnější?

Pro běžného pejska parťáka je nejdůležitější, aby uměl přivolání (abychom ho mohli venku pouštět) a chodit na vodítku, aby netahal. Tyto dvě dovednosti jsou zároveň i ty nejnáročnější. Také by měl rozumět zákazovému povelu (např. fuj). Ještě lepší než zákazový povel je ale nežádoucímu chování předcházet a učit pejska „dopředu“, preventivně, různé dovednosti a povely, které nám ulehčí společný život.

Jací psi jsou obvykle při výcviku „nejšikovnější“, tj. rychle se učí, a kterým to jde naopak hůře a pomaleji?

Nejšikovnější bývají ovčácká plemena, tedy plemena, která jsou zvyklá spolupracovat s člověkem - vychází to z jejich využití v historii. Je to např. border kolie, belgický ovčák a další. Složitější je to s pejsky původem z Asie, např. shiba-inu. Tito pejsci se chovají více nezávisle, spíše jako kočky než psi.

Jaké pomůcky si mám vzít na první hodinu?

Na první hodinu je dobré si vzít voňavé pamlsky nakrájené na malé kousky (např. sušené maso), uschované v pamlskovníku. Nejraději mám pamlskovník se dvěma komorami pro oddělení pamlsků různých hodnot a se zapínáním na magnet. Kvalitní dvoukomorové pamlskovníky na magnet dělá např. zn. Artie, https://www.artiefashion.cz/Dvoukomorove-na-magnet-c2_2_2.htm. Potom hračku, o kterou se dá přetahovat, např. uzlík. Pejsek by měl mít pevný obojek nebo postroj (kšíry) a pevné vodítko.

Existují takovéto kurzy i online? Na kolik nás vyjdou?

Ano, poslední dobou se rozmáhají i online kurzy. Tato vlna k nám přišla ze zahraničí, ale doteď u nás v ČR byly jen online kurzy pro lidi, kteří už jsou ve výcviku pokročilejší. Proto jsem se rozhodla, že otevřu online kurz pro začátečníky se štěňaty. Cílem je tedy vzdělávat i páníčky, kteří třeba nemají možnost docházet do nějaké kvalitní psí školy, ale potřebují odborné vedení. V online kurzu získají videa a další materiály, kde sdílím know-how ozkoušené již na stovkách psů. Páníčci natáčí svého pejska a já jim k videím poskytuji zpětnou vazbu, aby se ve výcviku posouvali dál. Nyní běží první běh tohoto kurzu, další budu otevírat v létě. Více o něm je na www.pejskarina.cz, kde si můžete i přečíst zajímavé články a výchově a výcviku.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli